اخبار

اخبار

رضاعلی طرخان/ دکترای برنامه‌ریزی درسی-کارشناس آموزش فنی و حرفه‌ای

از جمله اهداف اصلی طراحان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ایران، کاربردی کردن آموزش‌ها و ارائه فنون و مهارت‌های مورد نیاز بازارکار است. چنان که آموزش فنی و حرفه‌ای باید بتواند با تعامل با دنیای کار و ارباب صنعت و تولید و مشارکت آنان در فرایند آموزش از یک طرف امکانات و شرایط لازم را متناسب با تحولات فناوری روز و تغییر مهارت‌ها و مشاغل، فراهم سازد و از طرف دیگر با درک نیازهای دنیای کار پاسخگوی نیازهای در حال تغییر آنان باشد. بهره‌مندی از تجربیات سایر کشورها می‌تواند در این زمینه بسیار اثرگذار باشد. با وجود این با توجه به اینکه سیستم آموزشی آلمان یکی از سیستم‌های آموزش‌ مهارتی است که سه مشخصه فوق را داراست بنابراین بررسی و شناسایی نقاط قوت و ضعف این سیستم آموزشی می‌تواند در ارائه راهکارهایی برای پیشرفت سیستم آموزش فنی و حرفه‌ای کشورمان مثمرثمر باشد.

اخبار

علیرضا مقیدی - مدیر پروژه آموزش دوگانه شغلی ایران و آلمان 

دنیای امروز دائما در حال تغییر است. کشور صنعتی آلمان هم برای حفظ کیفیت تولیدات و ارتقای آن نیازمند نیروی متخصص کافی و به‌روز است و باید از یک سیستم آموزش کاملا کارآمد با بهره‌وری بالا برخوردار باشد. سیستم آموزش دوگانه شغلی اهمیت بالایی در رشد و رقابت اقتصادی کشور آلمان دارد و در تامین نیروی کار ماهر موردنیاز صنعت آلمان برای پذیرش کار آموز نقش بسزایی ایفا می‌کند. ارزش و اعتبار بالای نیروی متخصص آلمانی در سطح جهانی نتیجه روش تربیت نیروی کار در سیستم آموزش دوگانه شغلی این کشور است.

اخبار

اباذر براری/ مدرس دانشگاه و رئیس کارگروه سنجش و نظارت شورای‌عالی مهارت

 

دلایل مشهود و متنوعی در چرایی عدم‌توسعه‌یافتگی کشور ذکر می‌شود و هر کسی تلاش می‌کند از منظر و دیدگاه خاصی به آن نگریسته و آن را توجیه و تحلیل کند. اگرچه عمده موارد ذکر شده، درست و قابل‌توجه و بررسی است، اما شاید بخش زیادی از دلایل ذکر شده خود معلول هستند و نه علت واقعی. آنچه به‌نظر می‌رسد ریشه و مبنای عدم‌توسعه یافتگی باشد، به نظام آموزشی در کشور برمی‌گردد. لااقل طی نیم‌قرن اخیر سیستم آموزشی کشور دستخوش آزمون و خطاهای متعددی بوده که بدون نگاه عمیق تنها با الفاظ بازی ‌کرده و گاهی ظاهرا دچار تغییراتی نیز شده است. در حالی که ماهیت نظام آموزشی کشور بدون تغییر جدی متناسب با نیاز‌ها و شرایط کشور بوده و هست.

اخبار

کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست با اشاره به مطالعات چندین مرحله‌ای اتاق کرمانشاه درباره وضعیت اشتغال و بیکاری استان، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر نرخ بیکاری مسائل فرهنگی است و چون آمارگیری عمدتا بر اساس نظر سنجی از افراد صورت می‌گیرد، میاحث فرهنگی بر خروجی آمارها بسیار اثرگذار است.

آخرین خبرها

logo-white.png
اشتغال یکی از شاخص های مهم اقتصاد کلان است که برای دولت، بنگاه های اقتصادی و جامعه به عنوان یک عامل اقتصادی حائز اهمیت فراوان می باشد.
BMZ.png

اطلاعات

عضویت در خبرنامه

در جریان آخرین خبرهای ما قرار بگیرید

© All Rights Reserved | bbpiran 2019

Search