معرفی پروژه

اجرای پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان با امضا تفاهم نامه ای در اسفندمـاه 1396 میان اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران، بنیاد آموزش و مهارت آلمان (SBH ) و سازمان فنی و حرفه ای کشور آغاز شده است و مرحله اول آن به مدت سه سال پیگیری خواهد شد . 

هدف اصلی

هدف اصلی این پروژه، معرفی و ایجاد ساختار عناصر آموزش شغلی دوگانه در ایران با کارایی موثر در آموزش مشاغل مورد نیاز صنایع و بنگاه‌های اقتصادی است. انتظار می‌رود با تقویت روابط همکاری بین سازمان فنی و حرفه‌ای، اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ها و تشکل های تخصصی نیاز های آموزش شغلی بنگاه های اقتصادی شناخته شود برنامه های آموزشی با توجه به نیاز روز صنعت تدوین و در نهایت منجر به بالا رفتن سطح مهارتی نیروی کار متخصص در ایران شود.

برنامه اجرایی پروژه

این پروژه در سه فاز برنامه ریزی شده است. در فاز اول ( 2018) هدف اصلی انجام نیاز سنجی (base-line study) در کلیه استان ها جهت شناسایی آموزش شغلی مورد نیاز صنایع، معادن و کشاورزی است. در این بخش فرم نیازسنجی از بنگاه های اقتصادی تهیه و تدوین شده و با همکاری اتاق بازرگانی استان های مختلف به اطلاع رسانی محتوای پروژه به اعضا پرداخته می شود. شورای راهبری پروژه همکاری شغلی دوگانه ایران و آلمان با حضور نمایندگان بنیاد فنی و حرفه ای آلمان، اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و هم چنین سازمان فنی و حرفه ای تشکیل شده است و با برگزاری جلسات هفتگی به تعامل هرچه بیشتر این سه سازمان در راستای پیداکردن نیاز واقعی بنگاه های اقتصادی کمک می کند. در فاز دوم پروژه (2019) در کنار خدمات مشاوره ای و ادامه اطلاع رسانی، پیاده سازی سیستم آموزش دوگانه در استان های منتخب هدف اصلی خواهد بود، که به تبع آن رابطه همکاری سه گانه اتاق های بازرگانی، بنگاه های اقتصادی و سازمان فنی و حرفه ای شکل خواهد گرفت. در نهایت در فاز سوم (2020) به ارزیابی پروژه و اقدامات لازم برای مراحل بعدی پروژه انجام خواهد شد.

همکاران پروژه

اباذر براری
اباذر براریمدیر امور توسعه معاونت استان‌هاa.barari@iccima.ir
تلفن تماس : 85732467-021
اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران مؤسسه ای غیرانتفاعی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی بوده که بمنظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصاد کشور، بهبود فضای کسب و کار، بیان آرا و عقاید مدیران در بخشهای مختلف براساس وظایف و تکالیف مقرره توسط مجلس محترم شورای اسلامی تصویب و تأسیس گردیده است. اتاق ایران بعنوان یکی از مهمترین ارکان مشورتی و همچنين بهترين جايگاه براي پيگيري مطالبات فعالان اقتصادي در بخش‌خصوصی می باشد که از ارائه مشورت به قوای سه گانه می توان بعنوان مهم‌ترین وظایف آن نام برد.
مرکز اتاق ایران در تهران بوده که دارای زیرمجموعه هایی نظیر 34 اتاق شهرستان در تهران و سایر شهرستانها، اتاقهای مشترک و تشکلهایی در سطح ملی و استانی می باشد.

از دیگر وظایف اتاق می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- ارتقای جایگاه قانونی و سهم بخش خصوصی و تقویت جایگاه فعالان خصوصی در کشور و تقویت تولید داخل و ایجاد اشتغال
- توسعه، جذب و ساماندهی و عضویت تشکل های اقتصادی غیردولتی در اتاقها
- بیان مشکلات اعضاء، بررسی و پیگیری در جلسات دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی
- بررسی و شناسایی پتانسیل ها و توانمندی های کشور بمنظور جذب سرمایه گذار خارجی
علیرضا مقیدی
علیرضا مقیدیمدیر پروژه ایرانAlireza.moghayedi@s-b-h.de
تلفن تماس : 85732416-021
بنیاد عام المنفعه آموزش و مهارت آلمان با 250 شعبه در سطح کشور و شعباتی در کشورهای چون استونی، لهستان و ویتنام از مراکز پیشتاز در زمینه آموزش این کشور به شمار می رود. سالانه حدود 50000 نفر از خدمات آموزشی این بنیاد جهت دستیابی به نیازهای آموزشی خود بهره مند می شوند. این بنیاد با بیش از 3000 کارمند و با بیش از 40 سال سابقه در ارائه خدمات آموزشی چون آموزش ابتدایی، راهنمایی شغلی و انتخاب شغل، دوره های آموزش شغلی و بازآموزی، آموزش مشاغل تکمیلی، تربیت و تایید صلاحیت آموزشی، آموزش عالی ، مشاغل توانبخشی و آموزش دیجیتالی فعالیت می نماید.
این بنیاد در پروژه جاری به عنوان همکار اجرایی در ایران فعالیت می کند.
رضاعلی طرخان
رضاعلی طرخان کارشناس آموزش r.a.tarkhan@gmail.com
تلفن تماس : 021-66583524
سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران سازمانی وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که از ادغام سه نهاد آموزشی شامل اداره کل تعلیمات حرفه ای ، صندوق کارآموزی و کانون کارآموزی در ابتدا تحت عنوان سازمان آموزش فنی و نیروی انسانی در سال  1359 تاسیس شده است و از سال 1360 تحت عنوان سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران فعالیت می کند. هدف اصلی این سازمان  آموزش، پژوهش، تولید استانداردهای آموزشی و ارزشیابی مهارت نیروی کار کشور است . آموزش های این سازمان در قالب دوره های کوتاه و بلند مدت از 1 تا 18 ماهه از طریق آموزش در مراکز ثابت و سیار شهری و روستایی صورت می گیرد و نیروی کار ماهر و نیمه ماهر مورد نیاز بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات را تامین نموده و در نهایت منجر به ارتقای فرهنگ مهارت آموزی در جامعه می شود.

اسپانسر پروژه

وزارت همکاری های اقتصادی و توسعه آلمان ( BMZ )

تامین مالی پروژه از طرف وزارت همکاری های اقتصادی و توسعه آلمان انجام می‌شود. این وزارت در سال 1961 تاسیس شده است و از طریق همکاری و مشارکت بین المللی در جهت تشویق و توسعه اقتصاد آلمان و کشورهای دیگر فعالیت می‌کند. به طور کلی فعالیت ‌های این وزارت شامل موارد زیر می‌شود:
-همکاری دو طرفه و قراردادی با کشور های در حال توسعه جهت حمایت مالی و فنی
-همکاری با اتحادیه  اروپا  جهت پیشرفت فعالیت های اقتصادی و سیاسی 
- همکاری های چند جانبه با سازمان های مختلف  بین المللی  مثل یونیسف ، بانک جهانی ، سازمان سلامت جهانی  و ....
Image

ناظر پروژه

شرکت سکوآ ( Sequa gGmbh )

این شرکت عام المنفعه که در سال 1991 تاسیس شده است وظیفه مدیریت ، مشاوره پروژه های توسعه همکاری های بین المللی را دارد و تا به حال 1000 پروژه را در بیش از 100 کشور جهان برنامه ریزی کرده است. در پروژه جاری این شرکت علاوه بر نظارت مالی و روند اجرایی پروژه، رابط بین SBH   و BMZ نیز می باشد.
Image
logo-white.png
اشتغال یکی از شاخص های مهم اقتصاد کلان است که برای دولت، بنگاه های اقتصادی و جامعه به عنوان یک عامل اقتصادی حائز اهمیت فراوان می باشد.
BMZ.png

اطلاعات

عضویت در خبرنامه

در جریان آخرین خبرهای ما قرار بگیرید

© All Rights Reserved | bbpiran 2020