معرفی پروژه

اجرای پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان با امضا تفاهم نامه ای در اسفندمـاه 1396 میان اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران، بنیاد آموزش و مهارت آلمان (SBH) و سازمان فنی و حرفه ای کشور آغاز و مرحله اول آن به مدت سه سال پیگیری شد. از ماه اکتبر 2020، بنیاد آموزش و مهارت آلمان (SBH) جای خود را به انجمن صنعتگران هرسفلد-روتنبورگ (KH) داده است.

هدف اصلی

هدف اصلی این پروژه، معرفی و ایجاد ساختار عناصر آموزش شغلی دوگانه در ایران با کارایی موثر در آموزش مشاغل مورد نیاز صنایع و بنگاه‌های اقتصادی است. انتظار می‌رود با تقویت روابط همکاری بین سازمان فنی و حرفه‌ای، اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ها و تشکل های تخصصی نیاز های آموزش شغلی بنگاه های اقتصادی شناخته شود برنامه های آموزشی با توجه به نیاز روز صنعت تدوین و در نهایت منجر به بالا رفتن سطح مهارتی نیروی کار متخصص در ایران شود.

برنامه اجرایی پروژه

این پروژه در سه فاز برنامه ریزی و اجرا شد. در فاز اول ( 2018) هدف اصلی انجام نیاز سنجی (base-line study) در کلیه استان ها جهت شناسایی آموزش شغلی مورد نیاز صنایع، معادن و کشاورزی بود. در این بخش فرم نیازسنجی از بنگاه های اقتصادی تهیه و تدوین شده و با همکاری اتاق بازرگانی استان های مختلف به اطلاع رسانی محتوای پروژه به اعضا پرداخته شد. شورای راهبری پروژه همکاری شغلی دوگانه ایران و آلمان با حضور نمایندگان بنیاد فنی و حرفه ای آلمان، اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و هم چنین سازمان فنی و حرفه ای تشکیل شده و با برگزاری جلسات هفتگی به تعامل هرچه بیشتر این سه سازمان در راستای پیداکردن نیاز واقعی بنگاه های اقتصادی کمک شایانی کرده است. در فاز دوم پروژه (2019) در کنار خدمات مشاوره ای و ادامه اطلاع رسانی، پیاده سازی سیستم آموزش دوگانه در استان های منتخب هدف اصلی بود، که به تبع آن رابطه همکاری سه گانه اتاق های بازرگانی، بنگاه های اقتصادی و سازمان فنی و حرفه ای شکل گرفت. در نهایت در فاز سوم (2020) به ارزیابی پروژه و اقدامات لازم برای مراحل بعدی پروژه پرداخته شده است.

همکاران پروژه

محمد امین جمالان
محمد امین جمالانمدیر امور معاونت استان‌هاM.jamalan@iccima.ir
تلفن تماس : 85732216-021
اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران مؤسسه ای غیرانتفاعی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی بوده که بمنظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصاد کشور، بهبود فضای کسب و کار، بیان آرا و عقاید مدیران در بخشهای مختلف براساس وظایف و تکالیف مقرره توسط مجلس محترم شورای اسلامی تصویب و تأسیس گردیده است. اتاق ایران بعنوان یکی از مهمترین ارکان مشورتی و همچنين بهترين جايگاه براي پيگيري مطالبات فعالان اقتصادي در بخش‌خصوصی می باشد که از ارائه مشورت به قوای سه گانه می توان بعنوان مهم‌ترین وظایف آن نام برد.
مرکز اتاق ایران در تهران بوده که دارای زیرمجموعه هایی نظیر 34 اتاق شهرستان در تهران و سایر شهرستانها، اتاقهای مشترک و تشکلهایی در سطح ملی و استانی می باشد.

از دیگر وظایف اتاق می توان به موارد زیر اشاره کرد‌:
- ارتقای جایگاه قانونی و سهم بخش خصوصی و تقویت جایگاه فعالان خصوصی در کشور و تقویت تولید داخل و ایجاد اشتغال
- توسعه، جذب و ساماندهی و عضویت تشکل های اقتصادی غیردولتی در اتاقها
- بیان مشکلات اعضاء، بررسی و پیگیری در جلسات دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی
- بررسی و شناسایی پتانسیل ها و توانمندی های کشور بمنظور جذب سرمایه گذار خارجی
علیرضا مقیدی
علیرضا مقیدیمدیر پروژه ایران alireza.moghayedi@kh-hef-rof.de
تلفن تماس : 85732416-021

انجمن صنعتگران هرسفلد-روتنبورگ آلمان در تحقق اهداف و نیازهای اعضای خود در مشاغل فنی و حرفه ای در شاخه های متنوعی فعالیت کرده و همچنین به عنوان نماینده در همکاری با ادارات دولتی و سیاست شناخته میشود.

از فعالیت های این انجمن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • همراهی و نظارت بر اجرای آموزش دوگانه شغلی
  • برگزاری امتحانات میان دوره و پایان دوره
  • آموزش تکمیلی و جذب استعدادهای جوان در صنعت

انجمن صنعتگران هرسفلد-روتنبورگ نماینده‌ی 1200 کارگاه صنعتی در منطقه است که امکان فعالیت آزاد در اصناف مرتبط را دارند. این انجمن از طریق موسسات آموزشی وابسته آموزش هایی در زمینه‌های: مکانیک خودرو، گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع و همچنین مشاغل عمرانی در خارج از محیط واقعی کار در آلمان ارائه میدهد.

رضاعلی طرخان
رضاعلی طرخان کارشناس ارشد آموزشr.a.tarkhan@gmail.com
تلفن تماس : 66583524-021
سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران سازمانی وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که از ادغام سه نهاد آموزشی شامل اداره کل تعلیمات حرفه ای ، صندوق کارآموزی و کانون کارآموزی در ابتدا تحت عنوان سازمان آموزش فنی و نیروی انسانی در سال  1359 تاسیس شده است و از سال 1360 تحت عنوان سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران فعالیت می کند. هدف اصلی این سازمان  آموزش، پژوهش، تولید استانداردهای آموزشی و ارزشیابی مهارت نیروی کار کشور است . آموزش های این سازمان در قالب دوره های کوتاه و بلند مدت از 1 تا 18 ماهه از طریق آموزش در مراکز ثابت و سیار شهری و روستایی صورت می گیرد و نیروی کار ماهر و نیمه ماهر مورد نیاز بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات را تامین نموده و در نهایت منجر به ارتقای فرهنگ مهارت آموزی در جامعه می شود.

اسپانسر پروژه

وزارت همکاری های اقتصادی و توسعه آلمان ( BMZ )

تامین مالی پروژه از طرف وزارت همکاری های اقتصادی و توسعه آلمان انجام می‌شود. این وزارت در سال 1961 تاسیس شده است و از طریق همکاری و مشارکت بین المللی در جهت تشویق و توسعه اقتصاد آلمان و کشورهای دیگر فعالیت می‌کند. به طور کلی فعالیت ‌های این وزارت شامل موارد زیر می‌شود:
-همکاری دو طرفه و قراردادی با کشور های در حال توسعه جهت حمایت مالی و فنی
-همکاری با اتحادیه  اروپا  جهت پیشرفت فعالیت های اقتصادی و سیاسی 
- همکاری های چند جانبه با سازمان های مختلف  بین المللی  مثل یونیسف ، بانک جهانی ، سازمان سلامت جهانی  و ....
Image

ناظر پروژه

شرکت سکوآ ( Sequa gGmbh )

این شرکت عام المنفعه که در سال 1991 تاسیس شده است وظیفه مدیریت ، مشاوره پروژه های توسعه همکاری های بین المللی را دارد و تا به حال 1000 پروژه را در بیش از 100 کشور جهان برنامه ریزی کرده است. در پروژه جاری این شرکت علاوه بر نظارت مالی و روند اجرایی پروژه، رابط بین SBH   و BMZ نیز می باشد.
Image
logo-white.png
اشتغال یکی از شاخص های مهم اقتصاد کلان است که برای دولت، بنگاه های اقتصادی و جامعه به عنوان یک عامل اقتصادی حائز اهمیت فراوان می باشد.
اسپانسر پروژه
BMZ.png

اطلاعات

عضویت در خبرنامه

در جریان آخرین خبرهای ما قرار بگیرید

© All Rights Reserved | bbpiran 2021